Uvod: Letos
sva 14. 4. 2017 obhajala 10. obletnico najine poroke. Ker je le-ta
letos prišla na veliki petek, sva se odločila, da praznovanje
le-te prestaviva po veliki noči. Že prej sva se odločila, da bova
obujala delček tega, kar sva videla na poročnem potovanju, zraven
pa videla še veliko novega.
Ker navigatorja v avtu še vedno nimava, in si ga seveda ne želiva, sva si
predhodno pot označila na zemljevidu, ter si po spletu pogledala, kaj bi
na tej poti bilo zanimivega za ogled.
Predpriprava: Predhodno
pošljeva e-pošto na TIC v Aachen, in od tam nama pošljejo
zemljevid mesta, prenočišča ter glavne znamenitosti.
Predhodno
si seveda priskrbiva zemljevide Nemčije, Beneluksa in kolesarsko
karto Francije, ter avstrijsko
vinjeto za 2 meseca, žal obveznega alkotesterja za v Francijo
in eko nalepke za francoska mesta nimava, si pa na avtu pustiva
še zimske gume, saj je vremenska napoved za prihodnje dni
kamor greva bolj snežena. S seboj vzameva 1010 EUR gotovine
in nekaj drobiža ter bančno kartico, narediva pa si tudi dodatni
kopiji dokumentov – nikoli ne veš, kaj se zgodi na poti.
Predhodno si tudi rezervirava 2 nočitvi – pri najinem »stričku«
– kot mu praviva – tam, kjer sva preživela prvi dve noči najine
poročnega potovanja v Schönau am Königssee, ter pa »kvazi«
rezervacijo – poslala sva pošto, če lahko prideva v Aachen
približno 24. in tam prespiva 3 noči. V Aachnu je tudi naš
daljni sorodnik, ki sva ga nameravala hkrati obiskati, saj
bo v maju dopolnil 92 let.
Besedilo
tega izleta bo izjemoma pisano v dvojini in v pretekliku – saj je
bil to hkrati izlet in najino praznovanje!
Opis
poti: Na pot sva se odpravila ob 6:57 zjutraj (stanje
števca 124.890), in sicer ob Dolenjski železnici, desno na Peruzzijevo
in na primorsko AC in naprej na gorenjsko AC. Prvi postanek sva naredila
na Jesenicah – na bencinski črpalki Hrušica ob 7:41, kjer sva dotočila
bencin za 60 EUR in šla na WC 2 x 0,50 EUR. Ob 7:48 sva plačala cestnino
za predor Karavanke 7,20 EUR ter pot nadaljevala v Avstrijo. Naslednji
postanek za WC sva naredila med 8:21 in 8:37 na počivališču Feistritz
2 x 0,50 EUR, ter pot nadaljevala. Ob 8:54 pa je pričelo snežiti. Najprej
je bilo še kar lepo – cerkvice v snegu in sončku, potem pa je postajalo
čedalje huje. Temperatura je bila blizu -3. In bil je pravi zimski dan.
Najhuje je bilo v enem predoru, kjer je bila druga cev zardi del zaprta.
Temperatura v predoru se je povzpela na +17 stopinj, in v avtu se je
vse zasoparilo – kot bi bila v tropskem rastlinjaku. Sledi ZIMA. Plačilo
turske AC 11,50, oz. ker sem bil predaleč od predalčka za drobiž in je
bila zadaj že kolona 0,50 EUR pustiva (torej plačava 12 EUR). Kmalu se
je vse ustavilo. Dobre pol ure sva preživela v koloni na AC – na mestu.
V enem izmed predorov se pokvaril tovornjak in … Sledi vožnja mimo veličastnega
gradu Werfen ob 10:42. Ob 11:01 pa že zapustiva AC in zavijeva v HALLEIN
– na najin cilj greva po bližnjici, na srečo imava na avtu še zimske
gume, ker tu so zelo potrebne. Nadaljujeva po Dürnberg Landestraße čez
Bad Dürnberg in Oberau. Bližnjico - panoramsko cesto iz varnostnih razlogov
(zaradi snega) izpustiva, tako da prideva na B305 in zavijeva levo. Ob
11:22 prispeva v BERCHTESGADEN. Ob 11:36 pa tudi na najin cilj SCHÖNAU
AM KÖNIGSSEE - k najinemu »stričku«, in sicer je to Landhaus
Maltermoos – Familie Maier. Takoj po prihodu najprej razpakirava. Potem
pa nama
že prične kruliti po želodčkih in ob poldne se odpraviva v raziskavo,
kje bova jedla. V bližnji okolici sva neuspešna. Nadaljujeva z avtom
do mestne hiše, kjer Gesthaus Unterstein končno najdeva nekaj za pod
zob. Jedla sva Jagerschnitzel in pa Zwieberostbraten – kaj pa to je pa
na sliki spodaj. Za oba sva plačala 31,5 EUR, potem pa sva si ob 13:15
ogledala še bližnjo evangeličansko cerkvico. Ob 13:20 sva se vrnila nazaj
v najino sobo in se malo odpočila – od kar naporne vožnje. Sicer km ni
bilo toliko je bil pa sneg na cestišču, pa zastoj … Ob 15:00 pa se odpraviva
na raziskovanje. 15:15 – RAMSAU in zelo znana
cerkev sv. Sebastjana – motiv ki je upodobljen na mnogih sestavljankah.
Tu kupiva tudi svečko
za na pokopališče – 2 EUR. Ob 15:35 nadaljujeva do bližnjega HINTERSSEEja
– 15:45 – potem pa kar okoli jezera, ter se nad jezerom Taubensee priključiva
levo na DeutcshenAlpenStraße ob 16:00. Po njej nadaljujeva do Unterjettenberga,
kjer zavijeva desno ob reki Saalach navzdol, in se ob 16:10 zaustaviva
ob njenem zajezitvenem jezeru. Ob 16:15 pa končno prispeva na najine
naslednji cilj – BAD REICHENHALL – in končno
ob 16:26 tudi na pravi cilj – zelo star avguštinski samostan sv. ZENO
iz leta 803. (v Avstriji so
samo dve cerkvi posvečeni sv. Zenu – ta samostan tu, in cerkev v Kapli
ob Dravi, ki smo si jo ogledali 18. 3. 2017. Po ogledu cerkve ob 16:50
najino pot nadaljujeva v smeri Berchtesgadna. Ob 17:00 narediva postanek
pri (žal zaprti cerkvi) v BAYERICH GMAIN. Vendar
pa prav tu na naju čaroben vtis naredijo miške, na ograji bližnjega vrtca
– tako ljubke so bile.
Pot nadaljujeva po B20 čez Winkl v BISCHOFWIESEN –
kjer si spet ogledava cerkev ob 17:20 – tu so bili prav prisrčno narejeni
letošnji birmanci,
katerim so glave kot piščancem kukale iz jajcev. Pot nadaljujeva, in
ker se pred nama prikaže še smerokaz za Mario Gern – zavijeva levo in
se vzpneva po cesti navzgor na MARIA GERN –
lepa in zelo bogata 350 let stara romarska cerkvica. Ob 17:45 se spustiva
po drugi poti v BERCHTESGADEN.
Ob 18:06 pa sva po plačilu 2 EUR že na parkirišču kraljevega jezera –
KÖNIGSSEE. Pot nadaljujeva do jezera – trgovinice
so že zapirala. Ko se konča plovba ladjic se tudi trgovine zapro. Sprehodiva
se do prve
razgledne točke, za naslednjo pa je bila pot žal preledena, pa tudi mračiti
se je počasi že pričenjalo. Ob 18:37 se vrneva nazaj v najino sobo. Potem
pa se ob 19:00 odpraviva čez cesto v zelo obiskano Pizzerio jolly. Na
najino pizzo sva čakala uro in pol – a bilo je vredno, pizza je bila
res enkratna. Za eno Pizzo – pol / pol sva dala 8,80 EUR. Približno ob
21:00 se med snežinkami odpraviva nazaj v najino sobo. Najprej pokličeva
domače, potem po zemljevidu pogledava kje sva bila, si napiševa stroške,
potem pa se kmalu odpraviva k počitku. Prvi dan sva prevozila 355 km
in za vse skupaj porabila 125,50 EUR. Videla pa sva veliko lepega. |
Povezave:
- Rakovnik
-------- -
Marija Pomočnica
-
Ljubljana
|